• Strona domowa

Harmonogram

Dekalog piłkarskiego rodzica

Trener, rodzic, dziecko

Relacja trener-dziecko-rodzic jest jednym z kluczowych elementów rozwoju młodego adepta piłki nożnej w wymiarze kilkuletnim. To właśnie od tej relacji oraz wsparcia którego rodzic udziela zawodnikowi oraz trenerowi w dużej mierze zależy odporność adepta na przemęczenie treningami, wypalenie sportowe czy brak dalszej motywacji do uprawiania sportu. Co robić aby dziecko utrzymywało pragnienie rozwoju sportowego przez długi okres czasu? Jak motywować młodego sportowca do ciężkiej pracy przez wiele lat? Drodzy rodzice, zapoznajcie się z naszymi poradami w tym temacie i bardzo prosimy - starajcie się być najlepszymi „sportowymi” rodzicami na świecie. Wasze dzieci ciężko trenują i potrzebują Waszego wsparcia!

Rola rodzica

Rodzicu, to nie ty trenujesz lecz dziecko. Czasami bardzo ciężko, wiele godzin w tygodniu. Nie łatwo jest się motywować do wysiłku. Dlatego postaraj się zrozumieć dziecko gdy jest przetrenowane lub zmęczone. Nie naciskaj na siłę aby dawało z siebie jeszcze więcej i zawsze miało siły. Jeżeli dziecko zaczyna zgłaszać częściej zmęczenie porozmawiaj o tym z trenerem, on jest specjalistą i najlepiej zna możliwości Twojego dziecka. Kontaktuj się z trenerem zawsze kiedy masz jakieś wątpliwości.

Wymagania i krytyka

Rodzic nie powinien zadręczać dziecka zbyt dużymi wymaganiami w stosunku do tego jak powinno dziecko grać lub trenować. Jeżeli czujesz, że dziecko popełnia duże błędy w procesie treningowym lub w trakcie gry na boisku - porozmawiaj z trenerem. Nigdy nie krytykuj dziecka! „Dlaczego strzelałeś?!… Nie tak cię uczyłem!… Jesteś za wolny… Nie stój jak kołek, biegaj!…”. Gdy piłkarz popełnia błąd, trener na pewno to zauważy i przepracuje takie błędy na treningu. Co więcej warto sobie zdawać sprawę z faktu, że czasami na meczu możemy mieć myśl w stylu: “moje dziecko nie chce biegać z piłką i tylko podaje na bok. Co chwilę gra do tyłu. Jest najsłabszy na boisku…”. Prawda jednak może być całkiem odwrotna - dziecko idealnie wykonuje taktykę, założenia trenera i świetnie się rozwija piłkarsko. Może akurat w tym czasie pracuje nad techniką spowalniania akcji rywala aby koledzy z drużyny mogli skutecznie powrócić do obrony! Często rodzicowi wydaje się, że jego uwagi są merytoryczne. Uwierzcie nam, najczęściej nie są. To trener zna od strony piłkarskiej wasze dziecko najlepiej i wie nad czym trenuje przez kilka godzin tygodniowo. Trener jest jedyną osobą w procesie trenowania sportu która może rozliczać zawodnika. Każdy inny człowiek, łącznie z rodzicem może co najwyżej rozliczać trenera! Jeżeli masz więc jakieś wątpliwości i uwagi - porozmawiaj z trenerem.

Mia San Mia (My to My)

Wielu rodziców pragnie aby jego dziecko zostało gwiazdą i najlepszym zawodnikiem. Uwierzcie nam, my trenerzy i działacze MTS Rybnik również pragniemy wychowywać gwiazdy i odnosić sukcesy. Baaardzo pragniemy sukcesów! Jednak w MTS mamy jasne priorytety. Najważniejsza jest wspólna misja, grupa, drużyna, koledzy i przyjaciele. Jako doświadczeni trenerzy interesujący się swoją pracą mamy pełną świadomość faktu, że jedynie 1% trenujących zawodników zostaje zawodowymi piłkarzami. Co to oznacza dla nas? Nie po to zostaliśmy trenerami dzieci aby wrzucić do drugiej kategorii zainteresowania 99% naszych podopiecznych! Naszym najważniejszym zadaniem jest uczenie młodych ludzi współpracy w grupie, wytrwałości w realizacji własnych ambicji, jednak z jednoczesnym szacunkiem do innych osób które razem z nami realizują główny cel - sukces zespołu. Dla nas trenerów, najważniejsze jest wychowanie silnych, ambitnych, odpornych na stres, wytrwałych, solidnych i ciężko pracujących młodych ludzi którzy będą wyśmienicie przygotowani do dorosłości oraz odnoszenia sukcesów w miejscach współpracy z innymi ludźmi. W MTS Rybnik akceptujemy gwiazdy i ich ogromną rolę na boisku. Cieszymy się kiedy ktoś “odpali” ponad innych i wspieramy go w rozwoju talentu. Jednocześnie zawsze pamiętamy o filozofii Mia San Mia. Jeżeli uważasz, że treningi nie są wystarczająco wymagające dla Twojego dziecka - porozmawiaj z trenerem. W takich sytuacjach polecamy dodać do rozwoju adepta treningi indywidualne których oferta jest dostępna w naszej akademii.

Doping i motywacja

W dopingu i motywacji nie ma niczego złego. Pamiętaj jednak aby dopingować cały zespół, jeżeli na treningach i meczach motywujesz tylko własne dziecko, inne mogą poczuć się mniej potrzebne. Szukaj pozytywnej narracji, nie akcentuj błędów (to jest rola trenera). Używaj zwrotów typu “Naprzód! Walczymy! Świetnie! Głowy do góry…” Doceniaj i klaszcz zawsze gdy któryś zawodnik z drużyny wykona super zagranie oraz gdy drużyna wykona świetną akcję. Jednak przede wszystkim ponad talent staraj się nagradzać zaangażowanie i waleczność - w dłuższej rachubie czasu to właśnie te czynniki wpływają najmocniej na rozwój kariery.

Wyniki

Wyniki naprawdę nie jest najważniejsze. Nie pytaj dziecka ile goli strzelił i kto wygrał mecz. Skoncentruj się na rozmowach o tym co naprawdę ważne: jak samopoczucie po treningu/meczu, jak ocenia swoją grę, czy grało się dzisiaj fajnie, czy czuł piłkę. Motywuj dziecko do treningów, daj mu odczuć, że podzielasz jego pasje.

Wspieraj dziecko w trakcie serii porażek które również mogą się wydarzyć. Czasami zespół może trafić na turniej lepszych zespołów i nie mieć większych szans na odniesienie sukcesu. Porażki również są elementem procesu szkolenia - uczą szacunku do innych i pokory.
W przypadku serii zwycięstw, wygrania turnieju czy nagłego “odpalenia” w rozwoju indywidualnym staraj się nie nadmuchać za bardzo bańki sukcesu. Twoja radość i uśmiech będą wystarczające. Nie mów dziecku, że teraz już tylko zwycięstwa, że nie ma mocnych na taką drużynę - bo to nie prawda. W sporcie jest wiele poziomów, zawsze jest poziom niżej ale i wyżej. Trafiając do mocniejszej ligi trzeba być gotowym na porażki i kolejne trudne wyzwania.

Ocena pracy trenera

Nie krytykuj (nigdy przy dziecku), decyzji trenera, nie podważaj jego autorytetu, nie ingeruj w jego plany, nie podpowiadaj i nie instruuj, nie sędziuj i nie osądzaj, nie wtrącaj się w strategię planowaną przez trenera. Każdy trener wie, co dla Twojego dziecka jest najlepsze i właściwe. Pamiętaj, że dziecko w domu a w grupie, to dwie inne osoby. Ty patrzysz przez pryzmat dziecka w domu, a trener dziecka w grupie rówieśników. Dlatego jeżeli masz wątpliwości do pracy trenera - porozmawiaj z nim lub z kierownictwem klubu. To będzie najlepsze dla Twojego dziecka.